KAHVE HAKKINDA GERÇEKLER - INSTAGRAM HESABIMDAN KAHVE RESİMLERİ


Bugün instagramda paylaştığım kahve resimlerim eşliğinde

kahve hakkında bilgiler paylaşacağım :)

Instagramı olmayanlar da yan taraftaki logodan instagram hesabımı gezebilirler...

Kahvenin yararı olduğu kadar zararı da var...

Her gıdayı fazla tüketmenin zararı tartışılamayacak kadar çok.

(Bu arada instagram kahve resimlerimin devamı gelecek... )

Bir fincan kahve içerisinde su, protein, şeker, tanik asit, alkoloitler ve kafein barındırır.Sabah tüketilen kahve, tasa ve stresi yok eder


Düşünce akışını tetiklerdikkati arttırır, morali düzeltir.


Sürekli kahve tiryakileri ansızın kafeinsiz kaldığında metabolizma bu eksikliği beyne bildirir 

ve eksikliğin yan etkileri ortaya çıkar. 


Bunlar çoğunlukla telaş, konsantrasyon eksikliği ve bezginlik şeklinde kendini gösterir. 

Bu sendromlar birkaç gün içinde geçecektir.
Kahve kan basıncını, vücut ısısını, kalbin kan pompalama kapasitesini yükseltir.Pahalı kremler yerine kahveyi kullanabilirsiniz.


Kahveden sadece içecek olarak değil güzellik malzemesi olarak da faydalanabilirsiniz. 


Kahve yüze uygulandığında kan dolaşımını hızlandırır ve kırışık oluşumunu engeller.

(Birçok makyaj blogunda -kozmetik blogları- kahvenin mucizelerini okumuşsunuzdur.

Aslında kullandığımız kozmetik ürünleri her zaman

evde yapamayacağınız içeriklerden oluşmuyor.

Yeter ki katkısız içerikleri cildinize dokunmayacak şekilde denemek isteyin.

Hem doğal ve katkısız hemde uygun fiyata kozmetik ürünleri elde edebilirsiniz.)


Üst baldır bölgesine masaj yaparak uygulandığında ve 


strech filmle sarıldığında cildi sıkılaştırır ve temizler.Saçınızı kahveyle durularsanız, banyodan sonra saçlarınız çok gür görünüm kazanır

Saç kökleri güçlenir ve uzamaları hızlanır.


Kaynatılmış kahveyle çiçeklerin diplerine musallat olmuş solucanları bertaraf edebilirsiniz. 


Kafein bir sinir gazıdır son derece hızlı etki eder, zararlı böcekleri 

24 saat içinde çiçeklerden uzaklaştırır.Ve maalesef yararı olduğu kadar zararları da var..

ZARARLARI 


Aşırı kahve tüketimi kalbin ritmini olumsuz yönde etkiliyor. Kahvenin içerdiği kafein fazla tüketildiğinde, kalpte ritim bozuklukları meydana gelebiliyor. Düzensiz kalp atışları kalp çarpıntısına ya da taşikardi gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Doktorlar özellikle kalp hastalarının sınırlı miktarda kahve içmelerini tavsiye ediyor. 

2003 yılında Edinburgh Üniversitesi uzmanlarının yaptığı bir araştırmayla, kahvenin tansiyona olan etkisiyle ilgili görüşler yeni bir ivme kazandı. Düzenli olarak günde dörtbeş bardak kahve içenler üzerinde yapılan araştırmalarda kandaki basınç, yani tansiyon hızla yükseldi. Yapılan testlerde, yüksek miktarda kahve tüketiminin tansiyonu hızla yükselttiği görüldü. 

Kahve, ülser gibi mide rahatsızlıklarına neden olmasa da, bu hastalıkların varlığında kötüleşmesini tetikliyor. Kahve, midenin asit salgılamasını uyarıyor. 

Bu sene açıklanan iki raporda; kafeinin Tip 2 şeker hastalığı üzerindeki etkileriyle ilgili olarak farklı görüşlere yer verildi. Amerika'da yapılan araştırmalarda, yemek zamanlarında yükselen kan şekeriyle birlikte tüketilen kahvenin şeker hastalığını olumsuz yönde etkilediği ortaya çıktı. İngiltere ise, yapılan bu araştırmanın yetersiz olduğunu ve Tip 2 şeker hastalığının kahveden olumsuz yönde etkilenmediğini açıkladı. Uzmanlar kahvenin içindeki kafeinin değil, minerallerin şeker hastalığına karşı koruyucu bir etkisi olduğunu savunuyorlar. 

Su kaybı
Uzmanların bir kısmı kahvenin vücutta sıvı kaybına neden olduğunu savunurken, bir kısmı da bu kaybın önemsiz derecede az olduğunu savunuyorlar. 

Kahve uzun zamanlardan beri migreni tetikleyen uyarıcıların başında sayılıyor. Kahvenin bileşenlerinin beyinde bulunan kan hücrelerini tetikleyerek migrene neden olduğu, araştırmalarda görülüyor. 

Vitamin ve mineral kaybı
Kafein, vücudun demir ve diğer besinleri emmesini engelliyor. Ayrıca, kalsiyumun idrar ile vücuttan atılmasına neden oluyor. Bu da osteoporoz (kemik erimesi) riskini artırıyor. 

Kafeinin doğurganlığı olumsuz yönde etkilediği biliniyor. Günde üç fincan veya daha fazla kahve içmek, kadının doğurganlık oranını azaltıyor. Çünkü aşırı miktarda kafein tüketimi yumurtlamayı olumsuz etkiliyor. Bu konuda çarpıcı bir başka sonuç ise, Brezilya'dan geliyor. Brezilya'da bulunan Sao Paulo Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmalarda, her gün düzenli olarak kahve içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha güçlü spermleri olduğu kanıtlandı. Kafeinin spermin üzerinde uyarıcı etkisi olduğunu savunan uzmanlar, bunun merkezi sinir sisteminde de aynı etkiyi gösterdiğini iddia ediyorlar. 

Kafeinin anne karnındaki bebeğe zararlı olduğu biliniyor. Uzmanlar, hamile kadınların günlük kafein tüketme sınırlarının 300 mg olduğunu belirtiyorlar. 


Yorumlar

 1. kahve karelerine bayıldım :) hepsi ayrı güzel...

  YanıtlaSil
 2. Herşeyin fazlasının zararı olduğu gibi kahvenin de zararı var. Çokda güzel resimler paylaşmışsın canım kahve çekti :)

  YanıtlaSil
 3. Gayet güzel açıklamışın ellerine sağlık kahvenin saçlara olan etkisini bilmiyordum not aldım sevgiler

  YanıtlaSil
 4. Gayet güzel açıklamışın ellerine sağlık kahvenin saçlara olan etkisini bilmiyordum not aldım sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (◡‿◡✿)(◡‿◡✿)(◡‿◡✿)

   Sevgiler

   ✿✿✿✿✿

   Sil
 5. Fotograflar kosa kosa kahve yapma istegi uyandiriyor :) cok keyifli bir yazi olmus :)

  YanıtlaSil
 6. öyle canım çekti ki kalkıp yapacagım bir tane :)

  YanıtlaSil
 7. Türk kahvesini çok severim ama kahve hakkında bilinen belli başlı bilgiler dışında merak edip araştırmamıştım. İyi ki paylaşmışsın bu değerli bilgileri sayende okudum. Sevgiler

  YanıtlaSil
 8. Kahveden çok çaycıyım ama şu kahve fotoğrafları pek karizmatik oluyor doğrusu ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) Çay pek içmediğimden kahveye sardım :) Nette de tarif postu hariç yemek paylaşmak istemiyorum. En ucuz en kolay yapılanlardan biri kahve olmuş oldu :)

   Sil
 9. Günde 3 tane Türk Kahvem muhakkak vardır. Sabahtan bir duble , öğlen normal fincan. Hatta bugün 5 ledim :) Güzel ve faydalı bir yaz . Teşekkürler.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder