RUH HALİ - KEMAL SAYAR


Yazarı: Psikiyatri Uzmanı Doç.Dr.Kemal SAYAR
Yayın Yılı: 2013
Sayfa Sayısı: 256
Yayınevi: Timaş Yayınları

Benim ruh halim de aşağıdaki gibi :)ARKA KAPAK

İnsanların giderek birbirinden uzaklaştığı dünyamızda, ruh sağlığıyla ilgili sorunlar her zamankinden fazla ilgi çekiyor. İnsanî yakınlığın azaldığı ve maddeciliğin öne çıktığı bir zamanda, ruhsal sorunların ve bu konuda bilgilenmek isteyen kişilerin sayısının artması kaçınılmaz. Bu ihtiyacı gören, Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Kemal Sayar da, ruh sağlığı konusunda aklımıza takılabilecek soruları yanıtlayan bir kitap yazdı. 

Ruh Hali, ruh sağlığı ve hastalıkları alanında bir kılavuz işlevi görmek, konuyla ilgili merak edilenleri derli toplu ve anlaşılır bir biçimde okuyucuya ulaştırmak amacıyla hazırlandı. Kitapta hem mutluluk, iyimserlik, hayatın anlamı, öfke, kıskançlık, aşk, evlilik, çocuk ebeveyn ilişkileri gibi konular; hem de depresyon, panik atak, fobiler, bağımlılık, alzheimer, şizofreni gibi belli başlı psikiyatrik sorunlar ele alınıyor. 

Kendi Değerlerimizden Beslenen Bir Kaynak Kitap Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Kemal Sayar, Ruh Hali’ni diğer kitaplardan ayıran ne olduğunu şöyle anlatıyor: 
“Bu kitapla, Türkiye’de ruh sağlığı alanında görülen yerli kaynak açığını gidermeye yönelik mütevazı bir katkı sağlamış oluyoruz. Basit ve kolaycı formüller içeren çeviri kişisel gelişim kitaplarının, insanlara hiçbir şey vermediğini görüyoruz. Ruh sağlığımızı bu tür kolaycı formüllerle koruyamayız. Umulur ki “Ruh Hali”, ruh sağlığı ve hastalıklarının değişken ve zor tabiatını bir nebze daha anlamaya yardımcı olsun.

KİTAP ELEŞTİRİSİ

Çok güzel ve faydalı bir kitap. Açıklayıcı bir dille anlatılmış ve sıkıcı değil. Verdiği bilgiler anlaşılır ve merak uyandırıcı o yüzden bir sonraki sayfada öğreneceğiniz  psikoloji terimlerini ve bilgilerini merakla takip ederken buluyorsunuz kendinizi. Kemal sayar'ın bir doktordan beklenilenden daha da anlaşılır dil kullanması kitabı daha çok sevdiriyor.


6 yorum: